Magyar Katolikus Lexikon > C > ciszterci építészet

ciszterci építészet: A ciszterciek a 12-13. sz. folyamán a clunyi bencések pompájával szemben aszketikusan szigorú építészetet fejlesztettek ki, mely a szerkezetek hangsúlyozásával tört utat a gótika felé. Jellegzetessége a mértani indítású szigor, mellyel a monostort és tp-át minden fölösleges elemtől megszabadította, s egyszerű vonalvezetéssel formázott meg mindent. Szt Bernát száműzte rendjéből az öncélúan gyönyörködtető képzőműv-et, s még a kódexmásolókat is eltiltotta az iniciálék színezésétől. - A ~ klasszikus példája az 1139-47: épült és fennmaradt fontenay-i apátsági tp. Háromhajós, kétszintes hosszházát hevederekkel tagolt, csúcsíves dongaboltozat fedi. Árkádívei négyszöghasábú pillérekre támaszkodnak, melyeknek fejezetei díszítés nélküli egyszerű tömbök. A keresztház K felé 2-2 négyszög záródású kpnával bővült, négyszög záródású a teljesen zárt sztély is. 1135 u. a tp-ok sztélye kpnákkal, kpnakoszorúval bővült, de változatlanul őrizte az aszketikus egyszerűséget. A rend egész Eu-ban való népszerűsége és az építészetben is járatos tagjainak nagy száma révén a ~ sajátos stílusa elterjedt és az eu. építészet egyik lényeges meghatározójává lett. L.F.

Dimier, A.: Recueil des plans d'églises cist. Paris, 1949. - Hahn, H.: Die frühe Kirchenbaukunst der Zisterzienzer. Berlin, 1957. - Romanini, A.: Povertà e razionalita nell'arte cist. del XII. sec. Todi, 1969.

1. szentély

2. kereszthajó